Štrasburk – Stálý výbor Bernské úmluvy odhlasoval snížení stupně ochrany vlků. Toto rozhodnutí vyvolalo silnou kritiku ze strany odborníků na ochranu přírody a environmentálních organizací. Hnutí DUHA Šelmy nesouhlasí s tímto rozhodnutím, které je výsledkem politických tlaků a nikoli vědecky podloženým opatřením podporujícím soužití lidí s velkými šelmami.
Hnutí DUHA Šelmy je jednou z více než 300 organizací, které se společně postavily proti tomuto kroku. Ve výzvě požadovaly, aby členské státy EU odmítly návrh Evropské komise na snížení ochrany vlků podle Bernské úmluvy a namísto oslabování ochrany vyzvaly k posílení úsilí o podporu soužití s velkými šelmami.
Tento krok je výsledkem politických tlaků, přičemž na rozhodnutí měl výrazný vliv i incident z roku 2022, kdy vlk zabil poníka předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyen. Rozhodnutí zcela ignoruje dlouhodobé úsilí o obnovu vlčí populace, která se teprve začala zotavovat po předchozím vyhubení ve velké části Evropy. Stejně tak zcela přehlíží výsledky evropských projektů zaměřených na zlepšení soužití, jež přinesly a v praxi ověřily vhodná a účinná opatření ke zmírnění konfliktů mezi velkými šelmami a lidmi.
Evropská legislativa již nyní umožňuje zodpovědný vlčí management, který v odůvodněných případech povoluje i odstranění problematických jedinců. Přesto se rozhodla Evropská komise navrhnout oslabení ochrany vlků pod záminkou škod na hospodářských zvířatech, což odborné studie ani vlastní analýza Evropské komise nepotvrdila.
Snížení stupně ochrany vlků může mít vážné důsledky pro biodiverzitu a pro obnovu vlčí populace v Evropě. Zároveň hrozí, že místo podpory konstruktivních řešení, navržených v řadě evropských projektů zaměřených na soužití s vlky, prohloubí společenské rozdělení a polarizaci. Tímto krokem jde EU v podstatě sama proti sobě a znehodnocuje svá vlastní rozhodnutí tím, že nezavedla do praxe řešení, která mohla převzít z projektů.
Toto rozhodnutí v současné fázi nemá zásadní vliv na ochranu vlka v České republice. Stále platí, že národní legislativu si státy nastavují samostatně. Právě proto bude nyní důležité apelovat na rozhodovací orgány na národní úrovni v ČR, aby se řídily především vědeckými daty a pečlivě zvážily případnou změnu legislativy v oblasti ochrany vlka. Rozšíření populace vlků v ČR může naznačovat, že je stabilní a plná ochrana již není nezbytná. Nicméně je stále třeba brát v úvahu úbytek populace způsobený pytláctvím nebo úmrtností na silnicích.
Michal Feller, koordinátor Hnutí DUHA Šelmy, k tomu dodává: „Oslabení ochrany vlků je krokem zpět v ochraně evropské přírody. Zatímco se vlčí populace teprve zotavuje po dlouhých letech útlaku, toto rozhodnutí může zcela ohrozit její budoucnost. Jsme hluboce znepokojeni tím, že populismus a osobní zájmy opět převažují nad vědeckými důkazy a že politická rozhodnutí o ochraně přírody jsou přijímána bez ohledu na odborné analýzy.“
Hnutí DUHA Šelmy, stejně jako další organizace, vyzývá Bernskou úmluvu a Evropskou unii, aby upřednostnily vědecký přístup při rozhodování o ochraně přírody.
Vyjádření odborníků:
-
Florencia Sanchez Acosta (European Environmental Bureau): „Toto rozhodnutí podkopává evropské environmentální řízení a snižuje důvěryhodnost politiky EU v oblasti životního prostředí, která má být založena na vědeckých důkazech. Evropa potřebuje robustní mechanismy pro vymáhání ochrany přírody, nikoliv chabé řízení, které podporuje právní nejistotu a ignoruje vědu.“
-
Sabien Leemans (WWF European Policy Office): „Snížení ochranného statusu vlků kvůli politickému prospěchu několika jedinců, v rozporu s vědeckými důkazy, ohrožuje desetiletí úsilí o ochranu přírody. Evropská komise pravděpodobně navrhne podobnou změnu v hlavní směrnici EU o stanovištích, což může mít negativní důsledky nejen pro vlky. Tento proces budeme pečlivě sledovat a vyzývat politiky EU, aby se vrátili k vědecky podložené debatě.“
-
Sofie Ruysschaert (BirdLife Europe and Central Asia): “Důsledkem snížením ochrany vlků hrozí zničení desítek let pokroku v ochraně přírody v Evropě. Místo investic do vědecky podložených opatření na podporu soužití lidí a divoké přírody se lídři rozhodli přijmout politický narativ, který hledá obětního beránka ve volně žijících zvířatech. Oslabení ochrany vlků nevyřeší problémy venkovských komunit, ale nastavuje nebezpečný precedens: rozhodování ovlivněné populismem místo vědy.“
-
Marta Klimkiewicz (ClientEarth): „Toto rozhodnutí je zelenou k odstřelu vlků, udělenou mezinárodním společenstvím v bílých rukavičkách. Není to jen rozsudek smrti pro mnoho vlků, ale i hrozba pro další chráněné druhy napříč Evropou. Odstranění klíčové ochrany Bernské úmluvy otevírá cestu k podkopání samotných základů rámce EU pro ochranu přírody a oslabování ochrany dalších druhů. Tvrdí se, že toto rozhodnutí je vědecky podložené a sníží konflikty mezi lidmi a vlky, ale ani jedno není pravda.“
Kontakty:
Michal Feller
Koordinátor Hnutí DUHA Šelmy
Romana Uhrinová
Manažerka programu Šelmy