TISKOVÁ ZPRÁVA EEB:
3.12.2024

ŠTRASBURK – Dnes Stálý výbor Bernské úmluvy odhlasoval snížení stupně ochrany vlků, což je rozhodnutí, které vyvolalo ostrou kritiku ze strany odborníků na ochranu přírody a environmentálních organizací. Toto rozhodnutí, podpořené tlakem EU na oslabení ochrany vlků, představuje vážnou chybu, která postrádá jakýkoli vědecký základ.

Tím, že členské státy EU odhlasovaly oslabení ochrany vlků podle Bernské úmluvy, ignorovaly výzvy více než 300 občanských organizací, Iniciativy pro velké šelmy v Evropě a stovek tisíc občanů, kteří žádali vědecky podložené kroky na podporu soužití s velkými šelmami. Namísto toho podpořily rozhodnutí motivovaná politicky, zdánlivě ovlivněná osobními důvody – například poté, co vlk v roce 2022 zabil poníka předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyen.

EU již nyní umožňuje odpovědné řízení populací vlků, včetně odstřelu, je-li to nezbytné. Přesto Evropská komise v prosinci 2023 navrhla oslabení ochrany vlků pod záminkou škod na hospodářských zvířatech. Tento proces byl podle právníků z organizace ClientEarth chybný a nyní ho vyšetřuje evropský ombudsman.

Snížení stupně ochrany může prohloubit společenské rozdělení, místo aby přineslo konstruktivní řešení. Populace vlků se teprve začaly zotavovat poté, co v mnoha částech Evropy vyhynuly, a oslabení jejich ochrany by mohlo tento křehký proces ohrozit. Namísto zmírnění napětí toto rozhodnutí může polarizaci ještě zhoršit a narušit důvěru v efektivní řízení populací vlků.

Bernská úmluva by měla upřednostňovat rozhodování založené na vědeckých důkazech, aby zajistila, že její procesy budou řízeny robustními fakty, nikoliv politickými zájmy. Za tímto účelem je nutné posílit mechanismy kvalitního řízení, zejména pokud jde o aktualizaci seznamu chráněných druhů. Transparentní a vědecky podložený přístup je klíčový pro udržení důvěryhodnosti a efektivity úmluvy. Pokud se Bernská úmluva stane modelem odpovědného řízení, nejenže ochrání svou integritu, ale také inspiruje a podpoří správu environmentálních zákonů EU.

Vyjádření odborníků:

  • Florencia Sanchez Acosta (European Environmental Bureau): „Toto rozhodnutí podkopává evropské environmentální řízení a snižuje důvěryhodnost politiky EU v oblasti životního prostředí, která má být založena na vědeckých důkazech. Evropa potřebuje robustní mechanismy pro vymáhání ochrany přírody, nikoliv chabé řízení, které podporuje právní nejistotu a ignoruje vědu.“

  • Sabien Leemans (WWF European Policy Office): „Snížení ochranného statusu vlků kvůli politickému prospěchu několika jedinců, v rozporu s vědeckými důkazy, ohrožuje desetiletí úsilí o ochranu přírody. Evropská komise pravděpodobně navrhne podobnou změnu v hlavní směrnici EU o stanovištích, což může mít negativní důsledky nejen pro vlky. Tento proces budeme pečlivě sledovat a vyzývat politiky EU, aby se vrátili k vědecky podložené debatě.

  • Sofie Ruysschaert (BirdLife Europe and Central Asia): “Důsledkem snížením ochrany vlků hrozí zničení desítek let pokroku v ochraně přírody v Evropě. Místo investic do vědecky podložených opatření na podporu soužití lidí a divoké přírody se lídři rozhodli přijmout politický narativ, který hledá obětního beránka ve volně žijících zvířatech. Oslabení ochrany vlků nevyřeší problémy venkovských komunit, ale nastavuje nebezpečný precedens: rozhodování ovlivněné populismem místo vědy.

  • Marta Klimkiewicz (ClientEarth): „Toto rozhodnutí je zelenou k odstřelu vlků, udělenou mezinárodním společenstvím v bílých rukavičkách. Není to jen rozsudek smrti pro mnoho vlků, ale i hrozba pro další chráněné druhy napříč Evropou. Odstranění klíčové ochrany Bernské úmluvy otevírá cestu k podkopání samotných základů rámce EU pro ochranu přírody a oslabování ochrany dalších druhů. Tvrdí se, že toto rozhodnutí je vědecky podložené a sníží konflikty mezi lidmi a vlky, ale ani jedno není pravda.“