Po sto letech první důkaz o rozmnožování vlků ve volné přírodě Rakouska. Fotopast zachytila v srpnu čtyři vlčata na vojenském cvičišti v Allentsteig v okrese Zwettl v Dolním Rakousku, tedy necelých 30 kilometrů od českých hranic. Mladí vlci se svými rodiči jsou na záběrech z fotopastí ochranářů spolkové armády na 15 tisíci hektarovém areálu v dolnorakouském Waldviertelu, který je součástí soustavy chráněných území Natura 2000.
„Jde o první vlky, kteří se od jejich vyhubení před více než sto lety, narodili ve volné přírodě,“ objasňuje Ottokar Jindrich, vrchní ochranář Ministerstva obrany. Přírodě šetrné hospodaření uplatňuje v oblasti spolková armáda již přes 20 let. Kolik má vlčí rodina členů, není zatím jasné. Minimálně však půjde o šestičlennou smečku, čtyři potomci a jejich rodiče. Přesný počet musí pomocí fotopastí v terénu vědci zjistit.
Rakouská pobočka Světového fondu na ochranu přírody WWF se zasazuje o to, aby se vlci stali samozřejmou součástí přírody a našli tam svůj domov. Experti již radí zemědělcům a turistům, jaká preventivní opatření podniknout. Vlci budou potřebovat – podobně jako u nás – především přijetí od místních obyvatel. Rakousko navíc hraje důležitou roli jako styčná plocha pro propojení několika evropských vlčích populací. Vlci v Rakousku mohou pocházet z Itálie, Švýcarska, Karpat, slovinsko-chorvatského území nebo z polských a německých nížin. Nepotřebují tolik divočiny, aby přežili, hodně z nich žije například nedaleko Říma, ostatně nejznámější česká vlčí smečka žije 70 kilometrů severně od Prahy.
SIMONA HORKÁ