Chovatelé hospodářských zvířat mají možnost získat dotaci na zabezpečení svých stád před útoky vlků v rámci Operačního programu životní prostředí. Avšak o vysoké náročnosti podání této žádosti a o bariérách, které brání jejímu dosažení menším chovatelům, jsme už mnohokrát informovali, naposledy např. v tiskové zprávě z 1. dubna. Při loňském zveřejnění programu péče o vlka Ministerstvo životního prostředí přislíbilo zjednodušení možnosti čerpání dotací. Nyní, s blížícím se novým programovým obdobím (2021-2027), vyzvali chovatelé prostřednictvím Asociace soukromého zemědělství dopisem ministra životního prostředí, aby jeho ministerstvo situaci s obtížně dostupnou podporou na zabezpečení stád urychleně řešilo. Dopis plně podpořilo i Hnutí DUHA, které se již několik let věnuje pomoci chovatelům s vyřízením těžkopádných žádostí o podporu. Snížení konfliktů mezi vlky a chovateli je přitom zásadní pro přijetí této šelmy v naší krajině.
Celý dopis si přečtěte zde:
V Praze dne 19. května 2021 zasláno datovou schránkou
Vážený pane ministře,
obracím se na vás jménem Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ ČR) ve věci financování preventivních opatření proti útokům vlků na hospodářská zvířata.
V loňském roce Ministerstvo životního prostředí ČR (MŽP) po mnoha letech příprav schválilo Program péče o vlka obecného, který mimo jiné popisuje cíle v oblasti podpory prevence proti útokům vlků na hospodářská zvířata. Pokud jde o samotný Program, je třeba zdůraznit, že i ke schválené verzi mají naši členové ještě některé zásadní výhrady, které budeme požadovat dořešit. Nicméně vítáme možnou diskusi na toto téma a každou snahu o snížení počtu konfliktů mezi postupně se vracejícími vlky do naší krajiny a hospodářskými zvířaty, která chovají zemědělci zejména hospodařící v horské a podhorské krajině.
V současné době MŽP nabízí zemědělcům, kteří chtějí zabezpečit svoje stáda před útoky vlků a dalších druhů velkých šelem, pouze možnost využít podpory v rámci Operačního programu životní prostředí (OPŽP). Tento program je však administrativně velmi náročný a zvláště pro chovatele menších stád je nejen nevhodný, ale v některých případech i nerealizovatelný. Například podmínku minimální výše projektu 100 000 Kč či nutnost předfinancování všech aktivit považujeme za velmi problematické a odrazující. Značná administrativní náročnost OPŽP se projevuje i v délce schvalování projektů, což dále komplikuje přístup zemědělců k finančním prostředkům.
Považujeme proto za velmi přínosné, že v Programu péče o vlka bylo schváleno financování zvýšených nákladů na organizaci pastvy v oblastech výskytu vlka, jak je definováno v bodě 2.1.3. tohoto Programu. Klíčová je i podpora opatření v řádech desítek tisíc korun na organizační opatření, s nimiž souvisejí zvýšené náklady – např. častější přehánění stád do košárů nebo péče o pastevecké psy, která z OPŽP hradit nelze. Pokud tyto platby nebudou zakomponovány do zemědělských dotací v rámci plošných plateb, je nezbytné, aby MŽP ve vazbě na programové období 2021-2027 připravilo zvláštní národní program pro tyto účely, jak se zavázalo ostatně i ve zmíněném Programu péče pro vlka.
Vážený pane ministře, rádi bychom vás, spolu se zemědělci, kteří preventivní opatření již realizují nebo mají zájem realizovat, tímto požádali o urychlené řešení dostupnosti finančních podpor pro chovatele hospodářských zvířat, jejichž činnost je přítomností vlka v krajině ohrožena. Zároveň vás žádáme o detailní časový harmonogram přípravy tohoto národního programu a o přizvání zemědělské veřejnosti k projednávání jeho nastavení. Pro další korektní a věcnou debatu a důvěru veřejnosti máme za to, že dřívější sliby ministerstva životního prostředí by měly být naplňovány. Tento dopis vám zasíláme také s podporou níže uvedených chovatelů hospodářských zvířat a s podporou Hnutí DUHA - Friends of the Earth Czech Republic.
Vážený pane ministře, předem děkuji za zvážení našeho návrhu a za odpověď.
S pozdravem
Mgr. Ing. Jaroslav Šebek
předseda ASZ ČR
K dopisu se připojili také následující chovatelé:
Anton Herman, chovatel ovcí a masného skotu, Varnsdorf, Ústecký kraj
Olga Hegerová, chovatelka ovcí, Doubice, Ústecký kraj
Petra Doudová, chovatelka ovcí, Verneřice, Ústecký kraj
Karel Černý, chovatel ovcí, Kytlice, Ústecký kraj
Chovatelé ovcí, Rumburk, Ústecký kraj
Ing. Petr Zacharda, chovatel ovcí a krav, jednatel nebo ředitel následujících společnosti: Zemědělská společnost Jetřichovice, s.r.o, Horský Statek Abertamy s.r.o., Statek Sindelová s.r.o, Karlovarský kraj
Martin Tuček, chovatel ovcí, Volfartice, Liberecký kraj
Jana Frundl, chovatelka koz a krav, Nosálov, Středočeský kraj
Ing. Jan Stechmüller, Ouběnice - Ostrov, Dobříš, chovatel ovcí, Středočeský kraj
Jan Kováč, Ždárky u Hronova, Ovčí dvůr, Královéhradecký kraj
Jan Šefc, Teplice nad Metují, chovatel ovcí, Královéhradecký kraj
Ing. Jan Bošina, Vernéřovice, chovatel masného skotu a prasat, Královéhradecký kraj
Simona Adamcová, chovatelka ovcí, Rokytník, Královéhradecký kraj
Ing. Lucie Frantová, Jan Franta - Krkonošská kozí farma, Rudník, Královéhradecký kraj
Ivana Čílová, chovatelka ovcí, Rudník u Vrchlabí, Královéhradecký kraj
Dagmar Marková, chovatelka ovcí, Krasov, Moravskoslezský kraj
Jan Marek, chovatel ovcí, Krasov, Moravskoslezský kraj
Kateřina Lorišová, chovatelka skotu a ovcí, Krasov, Moravskoslezský kraj
Jaromír Kunášek, chovatel ovcí a koní, Brantice-Radim, Moravskoslezský kraj
Ing. Roman Cieslar, Košariska, chovatel ovcí, Moravskoslezský kraj
Michael Blail, pastevec, Znojmo, Jihomoravský kraj