Rakouské fotopasti na podzim loňského roku přinesly důkaz, že rysi jsou schopni překonat přírodní migrační bariéru v podobě řeky Dunaj. První ze dvou fotografií rysa pochází z konce října loňského roku z oblasti Waldviertlu v Dolním Rakousku, tedy na sever od Dunaje. O čtrnáct dní později se podařilo zachytit stejné zvíře, ale tentokrát na druhém břehu řeky, v oblasti Dunkelsteinerwald.
Obrázky jsou natolik kvalitní, že umožňují porovnat skvrny na hřbetech vyfocených rysů. Ty jsou pro každého jedince zcela specifické a v tomto případě jednoznačně ukazují, že se podařilo vyfotografovat stejné zvíře. Informace se podařilo dát dohromady díky spolupráci ochránců přírody z organizace Grünes Herz Europas s místními myslivci. Fotomonitoring se tak osvědčil i jako dobrá metoda pro zjišťování dálkových přesunů zvířat. Jak ale rys řeku překonal, zda ji přeplaval či přešel přes most, se zjistit nepodařilo.
Ačkoli rys kdysi běžně obýval lesnaté oblasti téměř celé Evropy, dnes je zde jeho výskyt spíše ostrůvkovitý. Ve středoevropském prostoru přežívá tato šelma v geograficky oddělených populacích v Karpatech, na česko-bavorském pomezí (Böhmerwald) či v Alpách. Pro rysy obývající tyto oblasti znamená řeka Dunaj přirozenou migrační překážku. Její překonání může přispět k posílení a stabilizaci slabších populací a výměně genetických informací mezi nimi.
JOSEFA VOLFOVÁ