Léto je již v plném proudu a my přicházíme s nabídkou zajímavého čtiva ze světa velkých šelem. V posledních dvanácti měsících vzniklo hned několik publikací, které vás vtáhnou do tajemného světa plachých vlků, rysů a medvědů. Můžete se v nich například dočíst, co zajímavého přinesly výzkumy zaměřené na rysa ostrovida na Slovensku, v Beskydech či na Šumavě, publikace Velké šelmy na Moravě a ve Slezsku přináší shrnutí doposud známých údajů i zajímavostí o šelmách ve východní části naší republiky a v nabídce je také nová fotografická kniha o vlcích. Je tedy z čeho vybírat.
Víte o nějaké publikaci, která by naší pozornosti neměla utéct? Dejte nám vědět na adresu info@selmy.cz, rádi ji do seznamu přidáme!
Přejeme pěkné léto!
Velké šelmy na Moravě a ve Slezsku
Nová publikace, kterou vydává Univerzita Palackého v Olomouci, představuje zatím nejúplnější zpracování tématu velkých šelem, jejich biologie, ekologických souvislostí a aktuálního rozšíření nejen na Moravě a ve Slezsku. Stodevátetistránkovou publikaci ilustrovanou záběry profesionálních fotografů i snímky z fotopastí napsal kolektiv jednadvaceti autorů. Více informací o publikaci naleznete zde.
Hlavními autory a editory jsou Miroslav Kutal z Hnutí DUHA Olomouc a Josef Suchomel z Mendelovy univerzity v Brně.
Elektronickou verzi vám zašleme na vyžádání, kontaktujte nás prosím na adrese miroslav.kutal@hnutiduha.cz.
Po stopách velkých šelem v české krajině
Osvětová publikace určená širokému okruhu čtenářů přináší množství fotografií a zajímavostí ze světa našich velkých šelem. Díky malému formátu se může stát průvodcem při výletě do oblastí výskytu velkých šelem u nás – do Beskyd, na Šumavu, Kokořínsko či do některého z severočeských pohoří.
Publikaci si můžete stáhnout v elektronické podobě nebo vám ji rádi zašleme poštou. Případně nás kontaktujte na adrese martin.vana@hnutiduha.cz.
Monitoring stavu karpatského rysa vo Švajčiarsku a na Slovensku
Jedna z odborných publikací, která sumarizuje výsledky projektu Spolužitie s karpatskými prízrakmi, který realizovala spolu s dalšími partnery Slovak Widlife Socitey. Mimo jiné zde najdete také výsledky případových studií fotomonitoringu rysa v Západních Karpatech, včetně česko-slovenského pohraničí a posouzení zdravotního stavu slovenské populace rysa.
Publikaci si můžete stáhnout v elektronické podobě.
Jak poznat kořist rysa
Autory publikace jsou pracovníci projektu Trans-Lynx a jak název napovídá, jedná se vlastně o "průvodce", který nám pomůže určit, zda nalezená uhynulá srna, kolouch či laň jsou kořistí rysa, nebo zahynuly z jiných příčin. Publikace je určena zejména lesnikům, myslivcům a pracovníkům ochrany přírody. Zároveň ji ale využijí všichni zájemci, kteří chtějí pomoci s monitoringem výskytu rysa. Kromě návodu jak poznat rysí kořist, naleznete v publikaci také popis dalších pobytových znaků svědčících o výskytu rysa či návod, jak správně zdokumentovat nález pro pozdější identifikaci.
Publikaci si můžete stáhnout v elektronické podobě, v omezeném počtu ji také můžeme zaslat poštou. Případně nás kontaktujte na josefa.volfova@hnutiduha.cz
Já, rys
Rys ostrovid byl na Šumavě vyhuben téměř před 150 lety a jeho opětovné soužití s člověkem stále naráží na mnohé předsudky. Ale kdo ho skutečně zná? Víte, jak se chová a jaké jsou jeho životní nároky? Publikace Já, rys představuje přirozený život této vzácné šelmy: v jakém prostředí žije, jak loví, jak odpočívá či co ji ohrožuje. Publikace byla vytvořena v rámci projektu Trans-Lynx a přináší nejnovější poznatky o rozšíření česko-bavorsko-rakouské populace rysa ostrovida.
Publikaci si můžete stáhnout v elektronické podobě, v omezeném počtu ji také můžeme zaslat poštou. Případně nás kontaktujte na josefa.volfova@hnutiduha.cz
Já, rys – plakát Jeden rok v životě rysa
Publikaci Já, rys doplňuje velký nástěnný oboustranný plakát A1, který představuje jen rok v životě rysa.
Publikaci si můžete stáhnout v elektronické podobě, v omezeném počtu ji také můžeme zaslat poštou. Případně nás kontaktujte na josefa.volfova@hnutiduha.cz
Beskydy - zpravodaj chráněné krajinnné oblasti
První letošní číslo zpravodaje CHKO Beskydy je téměř celý věnovaný velkým šelmám. Najdete v něm závěry výzkumů a každoročního sčítání velkých šelem na území chráněné krajinné oblasti, návrhy na další opatření, která by mohla vést k efektivnější ochraně těchto vzácných druhů, rozhovor s Jaroslavem Červenám, informace o nepůvodních druzích velkých šelem a mnohé další.
Bezplatný odběr zpravodaje si můžete objednat na adrese http://valasskakrajina.cz/, aktuální číslo je ke stažení zde.
Analýza výskytu velkých šelem a průchodnosti krajiny v Západních Karpatech
Další z řady odborných publikací, která byla vydána v rámci projektu Analýza prostupnosti krajiny a výskytu velkých šelem v Západních Karpatech, realizovaný Mendelovou univerzitou v Brně ve spolupráci s Fatranským spolkom (SK), s Hnutím DUHA Olomouc a dalšími organizacemi spolupracujícími na monitoringu velkých šelem. Publikace obsahuje pět případových studií, které jsou věnovány výskytu velkých šelem na česko-slovenském pohraničí a problematice migrace velkých savců v této oblasti. Více o publikaci naleznete zde.
Publikaci si můžete stáhnout v elektronické podobě.
Vlci aneb Nový pohled na plachého lovce
Barevnými fotografiemi bohatě vybavená kniha s podtitulem Nový pohled na plachého lovce předkládá na základě nejnovějších vědeckých poznatků pohled na vlka jako na plachého lovce, starajícího se o rodinu a patřícího do přírody, která nás obklopuje. Obsahuje kapitoly Co je o vlcích potřeba vědět, Život vlčí smečky, Vlk jako lovec, O dobrých a zlých vlcích, Novinky z říše vlků a Vlci v Českých zemích a na Slovensku. Posledně jmenovanou kapitolu do knihy přeložené z německého originálu připravil prof. RNDr. Karel Šťastný, CSc.