Mapování velkých šelem v pohořích na moravsko - slovenském pomezí je letos organizováno ve spolupráci Správ CHKO Beskydy, CHKO Bílé Karpaty (AOPK ČR), Hnutím DUHA Šelmy, OZ Karpatská divočina a Správy CHKO Kysuce (ŠOP SR). Stejně jako v předchozím roce, i letos je mapování součástí pilotních aktivit v projektovém území Beskydy-Kysuce projektu LECA Interreg Central Europe.
Hlavní část monitoringu proběhne ve dnech 7. a 8. února. Cílem tohoto mezinárodního mapování je získat ucelené údaje o stavu a prostorové distribuci velkých šelem (vlk, rys a medvěd) v daném území. S ohledem na jejich pohyb přes státní hranice je spolupráce mezi oběma zeměmi klíčová pro efektivní ochranu těchto druhů. Do této akce se tradičně kromě zaměstnanců chráněných území, zapojuje také velké množství dobrovolníků včetně členů tzv. Vlčích a Rysích hlídek, kteří budou procházet území o velikosti cca 2 000 km², což představuje obrovskou plochu pro sledování a mapování výskytu šelem. Mapovatelé se zaměří na hledání pobytových znaků, jako jsou stopy, trus, zbytky kořisti a další důkazy o jejich přítomnosti. Jde o příklad úspěšné spolupráce a koordinace v oblasti ochrany velkých šelem.
CHKO Beskydy patří díky výskytu velkých šelem mezi evropsky významné lokality. Jejich početnost je ovlivněna především lidskými aktivitami v podobě nelegálního lovu, mortality při dopravních nehodách, ztráty přirozeného prostředí a stále se zhoršující průchodnosti krajiny.
Výsledky z minulého ročníku mapování velkých šelem jsou zveřejněny v časopise Acta Carpathica Occidentalis.
Pozorování šelem mohou lidé zasílat na e-maily stopy@selmy.cz nebo vlk@nature.cz (AOPK ČR), případně zadat pomocí aplikace BioLog.
Kontakty:
Michal Bojda
Koordinátor Vlčích a Rysích hlídek v Beskydech
Martin Duľa
Ústav ekologie lesa LDF Mendelu, Hnutí DUHA Šelmy