Poslední dobou se opět objevilo několik nových vlčích hoaxů či dezinformací. Momentálně asi nejproslulejší a v tomto případě vskutku poplašnou zprávou je video, na němž dva vlci zabili psa, uvázaného na dvoře. Toto video ale pochází z Ruska. Přesto se již na mnoha skupinách i v emailech šíří s udáním místa původu v různých koutech České republiky, jako jsou: Pernink (Krušné hory), Český les, okolí Bystřice a Nýdku (Beskydy) apod.
K samotnému videu vznikla i reportáž z místa natočení, tedy s obyvateli obce “Pažga” v Komijské republice v Rusku. Zdroj: Телеканал Юрган
I šíření videa v samotném Rusku bylo od začátku provázeno nejasnostmi ohledně původu. Dle tamního serveru serovglobus.ru začal videozáznam kolovat na internetu už 22. prosince. Video bylo chvíli spojováno s oblastí Karpinska, kde již v předchozí době pravděpodobně došlo k jinému incidentu s vlky. Serovglobus.ru ale již 23. prosince upozornil, že video nepochází z města Karpinsk a několik dalších ruských zdrojů (např. Smotrim.ru, Телеканал Юрган nebo Channel Five Russia) uvedlo jako místo vzniku obec Pažga, nacházející se v Komijské republice v Ruské federaci. Ta leží více než 500 kilometrů vzdušnou čarou západně od Karpinska. Video ale muselo překonat dalších pomyslných 2 355 kilometrů, aby mohlo být “umístěno” např. na Třinecko.
Obec Pažga, kde video vzniklo, se nachází v Komijské republice Ruské federace, tedy vzdušnou čarou okolo 2 400 kilometrů od České republiky. Zdroj: https://mapy.cz
U nás už začal záznam z ruské domácí kamery žít vlastním životem. Například europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) sdílel video na svém na twitteru jako důkaz neefektivity pasteveckých psů (ačkoliv na videu pastevecký pes zabit nebyl).
Video sdílel také europoslanec Zdechovský (KDU-ČSL) na svém twitteru, aniž by uvedl místo vzniku záznamu. Neúplnými informacemi tak manipuloval s veřejností; zdroj: https://twitter.com/TomasZdechovsky
Video bylo ale využito i ke vzbuzování strachu u lidí, kteří se nyní sami setkávají s návratem vlka do jejich regionu. To probíhá jak formou sdílení na soukromých i veřejných skupinách a stránkách na facebooku, tak posíláním v soukromých zprávách přes email, whatsApp, messenger apod. Častou součástí takových zpráv je výzva k dalšímu šíření.
Příklad z emailu, který nám přišel spolu s videem. Jako místo původu byla označena Bystřice-Paseky-Loučka.
Video č. 2: Vlk zabil psa uvázaného na dvoře
Druhým videem, které se nyní šíří, je záznam, na němž psa uvázaného na zahradě/dvoře zabije jediný vlk. I toto video je šířeno např. přes soukromé zprávy s označením místa původu v polské části Orlických hor nebo opět v Beskydech. Původ videa je ale pravděpodobně zase v Rusku, čemuž odpovídá i nejstarší dohledatelné nahrání videa na YouTube - 31. 12. 2020.
Video bylo dáváno do kontextu s Bosnou a Hercegovinou či Tureckem, ale nejspíš opět pochází z Ruska; zdroj: YouTube, kanál Лав стори Якутск/Love story Yakutsk
Faktem je, že v České republice došlo v rámci novodobého návratu vlků do naší krajiny k jedinému zaznamenanému napadení psa vlkem v roce 2018 v Krkonoších. Vlčice, která zaútočila na malého psíka rasy Phalène a následně vběhla do nedaleké restaurace, byla kvůli podezření na vzteklinu utracena. Z pitvy pak vyšly najevo doklady o jejím předchozím pravděpodobném držení v zajetí.
Část veřejnosti má z návratu vlků do krajiny obavy. Jaký smysl má ale vzbuzování ještě většího strachu, používáním videí z jiných států, s jiným kontextem nebo přímo s lživými informacemi? Pokud má kdokoliv obavy z chování vlků ve svém regionu či v okolí svého bydliště, může kontaktovat Agenturu ochrany přírody a krajiny nebo nás na emailu info@selmy.cz a prodiskutovat, zda je pozorované chování netypické, nebezpečné či co od šelmy očekávat. O podobný rozbor jsme např. v loňském roce požádali zoology z expertní skupiny Mezinárodního svazu ochrany přírody (IUCN) Large Carnivore Initiative for Europe (LCIE), v případě vlka natočeného lesním pracovníkem v Rychlebských horách. Za účelem lepšího pochopení vlčího chování a navržení adekvátních reakcí vzniklo také doporučení “Přístup k takzvaným smělým vlkům”, které bylo inspirací i pro český Program péče o vlka. Nástroje pro zajištění bezpečí lidí, zvířat i vlků tedy existují.
V některých oblastech Ruska, ale i v jiných zemích (obzvláště tam, kde vlci nemají dostatek přirozené potravy, např. v Turecku), je běžné, že část potravy vlků tvoří domácí psi. Vlci jsou velmi inteligentní a proto útočí v noci nebo v brzkých ranních hodinách, kdy se po vesnicích nepohybují lidé. Ačkoliv se to z našeho pohledu může zdát kruté, např. v Turecku toto chování nezpůsobuje větší konflikty a nějaké mimořádné vzrušení jako u některých lidí ve střední Evropě. „Lidé v Anatolii reagují tak, že chovají více psů silnějších plemen, protože osamělí psi nemají proti smečce vlků šanci. Obecně je tento fenomén akceptovatelný a není záminkou k pronásledování vlků,” říká Deniz Mengüllüoğlu, člen Large Carnivore Initiative for Europe, který se věnuje výzkumu šelem v Turecku.
Hoaxů a dezinformací o vlcích přibývá, jak si je ověřit?
Problematice hoaxů, podvodných emailů apod. se věnuje například server Hoax.cz. Ten za hoax označuje falešnou zprávu, mystifikaci, poplašnou zprávu, kanadský žert apod. a uvádí jaké složky obvykle obsahuje:
-
Snaží se přesvědčit svou důležitostí (šokující informace, nové nebezpečí, naléhavá pomoc) ↓
Příklad z emailu, který nám přišel spolu s videem. Jako místo původu byla označena Bystřice-Paseky-Loučka.
-
Tajná informace unikla (údajná informace, o které oficiální média mlčí a nesmí se o ní mluvit) ↓
Příklad z emailu, který nám přišel spolu s videem. Jako místo původu byla označena Bystřice-Paseky-Loučka.
-
Výzva k dalšímu rozeslání (tento bod HOAX vždy obsahuje! Je takovým hnacím motorem pro další šíření) ↓
Příklad z emailu, který nám přišel spolu s videem. Jako místo původu byla označena Bystřice-Paseky-Loučka.
Příklad z emailu, který nám přišel spolu s videem. Jako místo původu byla označena Bystřice-Paseky-Loučka.
Pokud si chcete ověřovat informace na internetu, sdílíme několik doporučení od Centra prevence rizikové virtuální komunikace na Univerzitě Palackého:
-
Nečtěte pouze titulky - titulek nemusí odpovídat obsahu textu. Cílem titulku je totiž často hlavně upoutání pozornosti. Příkladem může být nedávná zpráva v Blesku, jejíž obsah vyvracel původ videa s vlky a psem v Beskydech, z titulku však vyplýval pravý opak.
-
Ověřte zdroj zprávy - pozor na recesistické nebo dezinformační weby.
-
Ověřte zdroje informací, ze kterých zpráva čerpá - pozor na zprávy, které neobsahují vůbec žádný zdroj obsažených informací.
-
Ověřte, zda nejde o již vyvrácený hoax - např. na hoax.cz, manipulatori.cz, demagog.cz apod.
-
Pokud zpráva obsahuje fotografie či videa, ověřte jejich původ - fotografie lze ověřovat např. pomocí vyhledávání přes Google obrázky nebo server TinEye. Videa lze dohledat pomocí klíčových slov, která odpovídají obsahu nebo podle názvu souboru s videoobsahem. Lze využít také klíčová slova v azbuce, např.: волк убит собаку.
A jestli na ověřování zpráv, videí či fotografií nemáte čas, můžete je poslat nám na facebookovou stránku Ochrana velkých šelem nebo na email info@selmy.cz.
ANNA ŘEZNÍČKOVÁ
Podpořil: