Beskydy jsou díky své rozlehlosti a lesnatosti stále ještě místem, kde se mohou, minimálně po přechodnou dobu, zdržovat medvědi hnědí, kteří k nám zavítají ze sousedního Slovenska či Polska. Jejich výskyt na území CHKO Beskydy a okolí je více či méně pravidelně zaznamenáván od 70. let 20. století a ani poslední roky nejsou výjimkou. Například v dubnu 2012 byly stopy této šelmy nalezeny na úbočí Lysé hory, na svazích nad Šancí i na hraničním hřebeni nedaleko Bílého Kříže; v údolí Čeladenky náhodně projíždějící cyklista medvěda dokonce vyfotil. Letošní ověřené záznamy o tom, kde všude se medvěd, či možná medvědi, pohybovali, pocházejí z poněkud netypických míst – stopy se našly na zahrádce na okraji Třince, v kamenolomu nad obcí Řeka na severním okraji Beskyd, a též v blátě polní cesty v obci Baška nedaleko tamní přehrady…
Tyto známé případy ukazují, že ačkoli většina obyvatel a návštěvníků Beskyd se s medvědem nejspíše za celý život nesetká, tato zvířata krajinou procházejí, někdy i lidmi poměrně obydleným územím. Nejčastěji se pohybují v noci, za soumraku a za svítání, protože se snaží vyhnout lidem a jejich aktivitám. A zatím se jim to poměrně daří – přímých setkání (nikoli však napadení!) člověka s touto plachou šelmou je v Beskydech jen minimum. K tomu, aby to tak zůstalo i v budoucnu, kdy k nám budou přicházet hledat domov další a další medvědi, můžeme přispět především my lidé.
Poměrně snadným a přitom velmi důležitým krokem k bezproblémovému soužití s divokými medvědy je zabezpečení nádob na odpad tak, aby se do nich medvědi nedostali. Díky svému vynikajícímu čichu jsou lákáni zapáchajícími odpadky, především kuchyňskými zbytky, i na velkou vzdálenost. Pokud medvěd takto objeví snadno dostupný zdroj potravy, snaží se ho co nejvíce využít, vrací se k takovému místu a přitom ztrácí přirozenou plachost. Stanou se z nich synantropní (kontejneroví) medvědi, kteří mohou způsobovat problémy. Svého návyku na potravu od lidí a lidskou přítomnost už se nedokážou zbavit.
Tyto případy jsou známé především ze Slovenska. Medvěd vybírající kontejner byl však před několika lety hlášen i v Ostravici u chatové osady Skalka pod Smrkem. Po zabezpečení nádoby poklopem se tam údajně již neobjevoval. Předejít vzniku této situace je jistě lepší, než následně řešit nezvané medvědí „návštěvy“ i na dalších místech.
Proto Hnutí DUHA Olomouc po dohodě s obcemi Ostravice a Staré Hamry nechalo vyrobit speciální poklopy a zabezpečit jimi velkoobjemové kontejnery na vybraných 5 nejrizikovějších místech. Jejich vhazovací dvířka jsou vybavena jistícími páčkami, které medvěd otevřít nedokáže, ale pro člověka je to vcelku snadné.
Aby bylo opatření účinné a mohlo chránit všechny obyvatele před nebezpečím kontejnerových medvědů (ale i samotné medvědy například před zraněním ostrými předměty v odpadcích), je potřeba poklopy důsledně zavírat včetně zajištění páčkou. Ta je konstruována tak, že po puštění dvířek z výšky by měla sama zapadnout.
Pokud by se vám zdály samotné poklopy zbytečné nebo důsledné zavírání dvířek jako otravný úkon navíc, vězte, že za bezpečnost vás i ostatních lidí to stojí. Je to opravdu to nejmenší, co může každý pro poklidné soužití s medvědy udělat. To zní jako docela přijatelná daň za možnost žít či se rekreovat v tak krásné a zajímavé oblasti, jakou Beskydy jsou právě i díky výskytu velkých šelem, nemyslíte?
Vaše návrhy na další místa v Beskydech, kde by bylo vhodné zabezpečit nádoby na odpad, uvítáme na kontaktech: info@selmy.cz nebo tel. 602 529 850.
Leona MACHALOVÁ
Článek byl zveřejněn v červnovém čísle Zpravodaje Mikroregionu Frýdlantsko-Beskydy