Zbytky zvířete, které našel chodec před měsícem zabalené v igelitu v řece Ostravici, pocházely z medvěda hnědého. Předpoklady ochránců přírody nyní potvrdil brněnský Ústav biologie obratlovců. "Byl to zcela jistě samec medvěda hnědého," řekl docent Petr Koubek, pracovník ústavu. Podle expertů žije v Beskydech jen několik jedinců chráněného medvěda. Analýza zbytků nalezených tkání potvrdila druh, pohlaví medvěda a ještě genotyp medvěda karpatského. "To znamená, že s velkou pravděpodobností žil v Beskydech nebo na Slovensku," sdělila Dana Bartošová ze Správy Chráněné krajinné oblasti Beskydy. "Definitivně se tak vyvrátila možnost, že by to mohl být například přestárlý medvěd z nějakého cirkusu nebo ze zoologické zahrady."
Zbytky šelmy našel v řece poblíž Frýdlantu nad Ostravicí náhodný chodec. Po rozbalení igelitu zjistil, že uvnitř jsou zbytky velkého zvířete bez kůže, lebky, drápů a velkých kusů masa. Petr Koubek řekl, že vědci nemohli z nalezených tkání zjistit žádné další informace, například o stáří medvěda. "Pomohly by nám další vzorky od jiných medvědů. Z nich bychom mohli porovnáním s nalezenou tkání zjistit například příbuznost mezi upytlačeným medvědem a dalšími beskydskými či slovenskými medvědy," upřesnil Koubek.
Pro takové porovnání by musel ústav získat další vzorky od jiných medvědů, například chlupy i s vlasovými váčky či čerstvý trus. "Je to ale velmi náročný a nákladný výzkum," upozornil Petr Koubek. Případ od počátku nálezu vyšetřuje policie. "Spolupracujeme i se slovenskou policií," řekl mluvčí frýdecko-místeckých policistů Ivan Žurovec. Uvedl, že vyšetřovatel prověřuje postupně všechny podněty, které od lidí získala nejenom policie, ale také ochránci přírody. "V tuto chvíli můžeme říct, že bychom mohli v dohledné době objasnit to, jak se zbytky zvířete dostaly do řeky," řekl mluvčí. Další okolnosti nechtěl zatím sdělit, aby neohrozil vyšetřování. "Ale vypadá to nadějně," dodal.
Medvědi jsou na území České republiky velmi vzácní. Trvale se vyskytují pouze v horách severovýchodní Moravy, na území Chráněné krajinné oblasti Beskydy. Podle expertů Správy CHKO Beskydy žije v Beskydech jen tři až pět těchto zvířat. Usmrcení byť jediného z nich má proto vážné následky pro celou populaci medvěda na česko-slovenském pomezí," uvádějí ochranáři. Ilegální lov je největší hrozbou pro všechny tři druhy velkých šelem v České republice - vlka, rysa a medvěda. Hnutí Duha, které se ochranou a monitoringem velkých šelem dlouhodobě zabývá, vypsalo už dříve spolu s Českomoravskou mysliveckou jednotou odměnu 50 tisíc korun za informace vedoucí k odhalení pytláků velkých šelem. Po nálezu medvědího těla ji zdvojnásobilo. Lidé, kteří znají další podrobnosti o tomto či jiném případu pytláctví velké šelmy, mohou kontaktovat Hnutí Duha na adrese odmena@hnutiduha.cz nebo na telefonu 731 463 929. Informace přijme také Správa CHKO Beskydy na telefonu 607 837 854 nebo přímo policie.