Intenzivní monitoring velkých šelem pod hlavičkou Hnutí DUHA Šelmy probíhá v Jeseníkách již devátým rokem, dlouhodobě během něj však docházelo spíše k sporadickým až výjimečným nálezům šelmích pobytových znaků. To se však změnilo v posledních čtyřech letech, během kterých došlo zejména v příhraničních oblastech k postupnému vzniku nových vlčích teritorií. 

V loňském roce jsme evidovali výskyt smečky a páru v Rychlebských horách, jednoho páru na Krnovsku a Opavsku, páru pohybujícího se od masivu Keprníku až po východ Zlatohorska, páru na Králickém Sněžníku, trvalý výskyt v Zábřežské vrchovině a pravděpodobný trvalý výskyt v Oderských vrších,” říká Michal Feller, koordinátor Hnutí DUHA Šelmy. “Dva z vlků v oblasti pochází z Rakouska, kde byli v rámci výzkumu místní veterinární univerzity zaopatřeni telemetrickými obojky.” pokračuje.

Kromě toho přes Rychlebské hory a Králický Sněžník na přelomu let 2022 a 2023 procházel migrující vlk Gagat, o jehož cestě jsme informovali v létě. V letošním roce máme potvrzené již tři rozmnožené páry. Vlčata na Králickém Sněžníku se podařilo natočit opakovaně. “Vlčí teritorium se v oblasti Králického Sněžníku a Hanušovické vrchoviny nachází pravděpodobně již čtvrtým rokem. V minulém roce se nám podařilo finálně potvrdit, že se v rámci obou oblastí jedná o jeden a ten samý vlčí pár. Pravděpodobně právě na pomezí Jeřábské hornatiny a Králického Sněžníku si našel partnerku i migrující vlk Gagat,” doplňuje František Moupic, koordinátor monitoringu v Jeseníkách.

Návrat velké šelmy bude mít na stav krajiny severní Moravy pozitivní vliv. Současně je však třeba připravit se i na komplikace spojené se zvýšením rizika útoku vlka na hospodářská zvířata, zejména kozy a ovce. Ta lze minimalizovat státem hrazeným zabezpečením. Na vhodně zabezpečená zvířata je možné čerpat i náhradu za ztížené hospodaření. Přehled nejčastějších metod k ochraně stád a podrobnější popis modelových opatření, která chovatelé v Česku i v zahraničí využívají je k dispozici na webových stránkách ochranaovci.cz. Ze setkání člověka s vlkem není třeba mít strach, vlk je plaché zvíře a většina již tak vzácných setkání s ním trvá pouze pár vteřin. Vlk však může být rizikem pro volně pobíhající psy ve větší vzdálenosti od lidí.

I nadále platí, že budeme rádi za hlášení jakéhokoliv pozorování velkých šelem nebo jejich pobytových znaků na email stopy@selmy.cz. Rádi bychom též pozvali případné zájemce na víkendové školení pro dobrovolníky Rysích a Vlčích hlídek, které bude probíhat první prosincový víkend na pomezí Jeseníků a Rychlebských hor. Během školení bude možnost dozvědět se více o velkých šelmách v ČR a o dalších možnostech zapojení se v jejich ochraně. Tématem nebude pouze návrat vlka, ale i rys, který se poslední rok pohybuje v jižní části Nízkého Jeseníku,” doplňuje František Moupic.


Kontakty:

Michal Feller

Koordinátor Hnutí DUHA Šelmy, koordinátor monitoringu v Jeseníkách

František Moupic

Koordinátor monitoringu v Jeseníkách