Moje první zkušenost s monitoringem vlků (Slovensko, 2015)
V únoru 2015 jsem strávil týden na Slovensku, kde jsem se zapojil do osmidenního monitoringu vlků v západních Karpatech. Spolu s dalšími dobrovolníky jsme hledali pobytové znaky vlků a rysů, jako jsou stopy, chlupy či trus. První den jsme se brodili 17 kilometrů po kolena hlubokým sněhem překrásnou zasněženou krajinou připomínající Narnii. Našli jsme při tom mnoho vlčích a rysích stopních drah. Byl to úžasný, nezapomenutelný zážitek. V následujících dnech jsme ušli v průměru 10 až 12 kilometrů.
Výlet do Lužice (Německo, 2016)
Po této neocenitelné zkušenosti ze slovenských hor jsem chtěl ve stopování vlků pokračovat. V neposlední řadě i proto, že mě tato zvířata fascinovala již od mého dětství v 80. letech. V prosinci 2016 jsem proto spolu s bratrem a s naším dobrým přítelem zorganizoval výpravu do německé Lužice. V místní hospůdce jsme potkali vlastníka lesů a honitby, kterého jsme požádali o povolení tábořit čtyři noci na jeho pozemku. V noci klesala teplota na 1 stupeň pod nulou, zahřívali jsme se proto u ohýnku. Ráno jsme se probudili v závějích sněhu. K snídani jsme si připravili kávu a usmažili vejce a slaninu. Během dne jsme toho hodně nachodili a našli jsme množství vlčích stop. Také jsme se ale v hospodě potkávali s místními obyvateli, s lesníky, majiteli okolních pozemků a chovateli ovcí. Všechny rozhovory se točily kolem vlků a vyslechli jsme si řadu různých názorů, pozitivních i negativních.
„Určitě to byl vlk" (Nizozemsko, 2017)
V srpnu roku 2017 přinesla naše místní zpravodajská stanice RTV-Noord zprávu o nálezu mrtvé ovce, kterou „dost možná zabil vlk“. K události došlo blízko hranice s Německem, zhruba 60 kilometrů od mého domova. Druhý den ráno jsme proto s kamarádem vyrazili na kole podél holandského pobřeží. Ujeli jsme 40 kilometrů a kontrolovali při tom prakticky každý čtvereční metr. Hledali jsme stopy nebo jiné známky přítomnosti vlka. Dodnes nemůžu uvěřit, jaké jsme měli štěstí: toho dne jsme našli další mrtvou ovci, o které jsme se domnívali, že ji mohl strhnout vlk. Okamžitě jsme kontaktovali sdružení Wolven in Nederland (Vlci v Holandsku). Jeho odborníci zajistili odběr vzorků DNA, které byly následně analyzovány na univerzitě ve Wageningenu a ve výzkumném ústavu Senckenberg v Německu. O čtyři týdny později přišel telefonát, na který nikdy nezapomenu: „Edo, určitě to byl vlk.“ Po tomto navázání kontaktu s lidmi z platformy Wolven in Nederland jsem se zapojil do jejich práce jako dobrovolník.
Vlků v Holandsku přibývá
S rostoucí vlčí populací v Německu se stále více šelem rozšiřuje směrem na západ, až se konečně začaly objevovat v Holandsku. V březnu 2015 se mladý vlk pět dní potuloval na severu země. Bohužel, o několik měsíců později zvíře zahynulo na německé dálnici. Holandská veřejnost šelmu pojmenovala „Wanderwolf“.
V září 2016 bylo zvíře připomínající vlka spatřeno poblíž Beuningenu nedaleko německých hranic. Analýza trusu potvrdila, že se skutečně jednalo o vlka.
Jiný, teprve jeden a půl roku starý samec, byl sražen na dálnici A28 poblíž města Veeningen v provincii Drenthe 3. března 2017.
Po této smutné zprávě následovalo další pozorování vlka v říjnu 2017 v lesnaté oblasti Veluwe ve středním Nizozemsku. Po několika dnech zajímavých pozorování a značné mediální pozornosti se zdálo, že vlk zmizel… opustil Holandsko? Nebo zahynul?
O necelý měsíc později, 13. listopadu 2017 nepřežil dvouletý vlčí samec srážku s taxíkem. K nešťastné události došlo na silnici N343 v Kloosterhaaru poblíž hranice s Německem. Analýza DNA mrtvého zvířete naznačila, že vlk mohl být příbuzný s vlčím párem žijícím v okolí braniborského města Babbenu, více než 600 kilometrů od místa nehody. Zatím není zcela jasné, jestli šlo o stejnou šelmu, která byla spatřena v oblasti Veluwe.
Dvouletý samec vlka, Kloosterhaar
Práce sdružení Wolven in Nederland
Wolven in Nederland je platforma sdružující několik organizací spolupracujících na tom, aby se vlci časem mohli vrátit i do Holandska. Především se snaží šířit objektivní informací o vlcích a odlišovat fakta od mýtů. Podílejí se na tom dobrovolníci, vědci, neziskové organizace a se sdružením spolupracuje dokonce i největší holandská myslivecká organizace.
Ke sdílení informací používají Wolven in Nederland facebookovou stránku a také web www.wolveninnederland.nl, prostřednictvím kterého mohou lidé rovněž hlásit svá pozorování. Veškerá pozorování vlků jsou prověřována zkušenými odborníky a související informace se zaznamenávají do databáze.
Čas od času přicházejí zprávy o možném výskytu vlků ve východní části země. Vzhledem k rychlému růstu německé vlčí populace očekáváme v blízké budoucnosti, že se s vlky budeme setkávat stále častěji i u nás.
EDO HIEMSTRA (NL), PŘEKLAD MARTINA DUŠKOVÁ