Život velkých šelem v naší zemi není zrovna dvakrát jednoduchý. V české krajině na ně čekají různé nástrahy v podobě ilegálního lovu nebo srážek s vozidly. Zároveň se velké šelmy často potýkají u české veřejnosti s nepochopením.
Pokud se vám formulář nenačítá správně, využijte pro darování naši darovací stránku, kde můžete nastavit pravidelný i jednorázový dar.
Pro dlouhodobou ochranu šelem je třeba především soustavná podpora.
Zvažte proto prosím pravidelné měsíční dárcovství.
Tajemná divoška českých lesů 🐈⬛
Pro dnešní mezisváteční den jsme si pro vás připravili fascinující záběry jedné z našich nejvzácnějších českých šelem - kočky divoké. Na fotopastích z Javorníků můžete sledovat její přirozenou činnost - otírání, díky kterému zanechává pachové stopy ve svém přirozeném prostředí. V našem případě využila kočka dřevěný kolík natřený výtažkem z kozlíku lékařského, jehož vůni kočky doslova milují. Tímto chováním zanechává mimo pachových stop pro jiná zvířata chlupy, které slouží jako cenné vzorky pro genetickou analýzu. Ta nám umožňuje odhadnout velikost populace, genetickou rozmanitost a rozlišit vzorky kočky divoké od kočky domácí nebo jejich kříženců.
Kočka divoká, jedna ze dvou evropských kočkovitých šelem, byla na našem území v minulosti zcela vyhubena. Dnes se k nám postupně vrací migrací ze Slovenska a Německa. Jako predátor drobných hlodavců hraje klíčovou roli v lesním hospodářství a zemědělství.
Přestože je kočka divoká zákonem chráněná, čelí mnoha hrozbám. Patří mezi ně ztráta přirozeného prostředí, srážky s vozidly, nelegální lov a křížení s kočkou domácí. Mezidruhové křížení nejenže ohrožuje genetickou čistotu populace, ale může také způsobovat přenos nemocí a ohrožuje schopnost kočky divoké přežívat ve volné přírodě.
🎄🐈 Vánoce podle Eriky? Hlavně klid a pohoda!
Nahlédněte do života rysice Eriky z Moravskoslezských Beskyd. Erika, mistryně pohody a klidu, by nás mohla inspirovat k tomu, jak si dopřát zasloužený odpočinek a chvíli relaxace.
Na prvním záběru vidíme Eriku, jak líně vylézá ze skalní dutiny po dlouhém, 13 hodin trvajícím spánku. S rozespalým výrazem se rozhlíží po svém lesním království. Další záběr ji zachycuje na jejím oblíbeném místě – u padlého kmene stromu. Právě tady si ráda ustele i několikrát do měsíce.
Rysové obvykle střídají místa k odpočinku podle toho, kde právě loví nebo kde je zastihne únava při putování svým rozsáhlým teritoriem. Po probuzení je pro ně typické důkladné protahování, často doprovázené mohutným zíváním – a Erika není výjimkou, jak dokazují i tyto vzácné záběry z našich fotopastí. 😊
🐈❤️ Ryzí láska z Javorníků
Naše fotopast zachytila příběh, který by mohl být rysí verzí romantického filmu. Nejprve Žigmund a Žakelína při něžných námluvách. O 7 měsíců později na stejném místě už vidíme Žakelínu, jak dovádí se svým neposedným mládětem.
Máme velkou radost, protože se poprvé po dlouhých 5 letech povedla v Javorníkách úspěšná reprodukce!
Pytláctví každoročně připraví o život desítky zvířat. V česko-rakousko-bavorské populaci mizí až 30 % dospělých rysů, v Západních Karpatech je to dokonce až 38 %. U vlků máme potvrzené případy, kdy byla příčinou smrti střelná poranění. Případy upytlačených šelem však zůstávají často neodhaleny a pachatele je velmi těžké dopadnout.
Co proti tomu děláme v Hnutí DUHA Šelmy?
- Monitoring terénu – naši terénní pracovníci a dobrovolníci z Rysích a Vlčích hlídek mapují pohyb šelem, zaznamenávají stopy a podezřelé nálezy.
- Spolupráce s odborníky – jsme v kontaktu s kriminalisty, Celní správou, Agenturou ochrany přírody a krajiny (AOPK) i vědci, abychom spojili síly při vyšetřování.
- Školení dobrovolníků – učíme naše hlídky, jak správně postupovat při nálezu upytlačeného zvířete nebo důkazů pytláctví.
- Trestní oznámení – v případě nálezu mrtvé šelmy se zasazujeme o řádné vyšetření a podáváme podněty orgánům činným v trestním řízení.
Příklady případů, které jsme řešili:
- Rys Olda – v roce 2020 byl v Beskydech nalezen postřelený rys, který se dlouho trápil hlady a nakonec zemřel. Přestože jsme společně s AOPK podali trestní oznámení, pachatele se nepodařilo dopadnout.
- Stopa v Pošumaví – naši dobrovolníci našli rysí stopy vedoucí k místu, kde bylo zvíře pravděpodobně zastřeleno. Tělo však zmizelo, a s ním i důkazy.
- Případ Kameňák – v roce 2021 našla Celní správa v mrazáku mysliveckého předsedy tělo rysa. Na tento případ jsme upozornili díky našim důkazům o pytláctví v regionu. Pachatel dostal pokutu, se kterou jsme se však odmítli smířit a podali jsme odvolání k státnímu zastupitelství.
🐆 Rysice Amálka: dítě štěstěny z Pošumaví
Před pár lety to s rysicí Amálkou nevypadalo dobře – když jí byly 2 roky, srazilo ji nedaleko rakouské hranice auto. Mnozí si mysleli, že je to pro ni konec… Ale příroda měla jiný plán.
Dnes je Amálka symbolem odolnosti a síly. Naše fotopast v Pošumaví ji letos zachytila se třemi mláďaty. Tato starostlivá matka nám poslední roky dokazuje, že i v přírodě se mohou odehrávat příběhy se šťastným koncem.
Ne každý rys má však takové štěstí jako Amálka. Na českých silnicích již zahynulo několik vzácných rysů a vlků.
Pomozte nám prosím monitorovat důležité migrační koridory a prosazovat jejich ochranu. Společně tak usnadníme velkým šelmám putování českou krajinou, což přispívá k zdravému vývoji jejich populace.
Jaké projekty jsme v Hnutí DUHA Šelmy pomohli prosadit?
- 🐆🐻🐺 Ochranu prostupnosti krajiny mezi Kysuckou vrchovinou a Javorníky. Karpatská pohoří u hranic se Slovenskem, jsou jedinou oblastí v České republice, kde se vyskytují všechny tři druhy velkých šelem pohromadě.
- 🐾 Ochranu migračních koridorů v nově projednávaných územních plánech a záměrech zejména na území čtyř krajů (Moravskoslezský, Olomoucký, Zlínský, Jihomoravský).
- 🌳 Od roku 2013 jsem vysázeli společně s dobrovolníky více jak 5 500 stromů a keřů v migračním koridoru v Jablunkově. Koridor u Jablunkova je významnou lokalitou pro mezinárodní migraci velkých šelem.
- 🛣️ Aktivně připomínkujeme plánování výstavby silnice I/49, která by měla procházet hřebenem Vizovických vrchů až ke slovenské hranici. Usilujeme o to, aby byl negativní vliv stavby na životní prostředí co nejmenší a umožnil život velkých šelem v této oblasti i do budoucna.
🐺🐺 Vlci v akci: Lesní raut all-you-can-eat!
Naše fotopast zachytila dvojici odrostlých vlčat na vlčím hřišti v Javorníkách, jak si pochutnává na mase z lesní zvěře. Tito chlupatí gurmáni nám připomínají, že když se vlci drží svého přirozeného jídelníčku, je to dobrá zpráva pro naše hospodářská zvířata i vlky samotné.
Jednou z naší oblastí, které se věnujeme, je pomoc chovatelům hospodářských zvířat. V Hnutí DUHA Šelmy si uvědomujeme, že přítomnost velkých šelem může kromě pozitivních dopadů představovat také ohrožení pro hospodářská zvířata. Věříme, že řešení této situace je důležité pro vzájemné soužití.
Váš dar nám pomůže:
- poskytovat odborné konzultace chovatelům, kteří již zaznamenali škody, ale i těm žijící v oblastech, kam se šelmy teprve šíří.
- vybrat farmářům to nejvhodnější preventivní opatření, jako jsou elektrické ohradníky s úpravou proti podhrabání a použití pasteveckých psů.
- monitorovat terén a pohyb šelem a pomoci tak zemědělcům s předstihem.
- spolupracovat s chovateli na vyřízení žádosti o dotaci z Operačního programu Životní prostředí, který pokrývá 100 % nákladů na preventivní opatření (ohradníky, oplocení, košáry, fotopasti nebo pastevečtí psi).
🐻 Věděli jste, že…
medvěd hnědý je všežravec? V Evropě tvoří rostlinná složka až 80 % jeho potravy. Na následujícím záběru, který zachytila naše fotopast na česko-slovenském pomezí, se můžete přesvědčit, jak taková čerstvě utržená větev medvědovi hnědému chutná. Jak uvidíte na konci videa, tohle místo však nevyužívá jen pro hodování. 😊
Další z oblastí, které se v Hnutí DUHA Šelmy věnujeme, je vzdělávání a osvěta. Přibližujeme široké veřejnosti úžasný život velkých šelem, jak důležitou roli zastávají v naší přírodě a v neposlední řadě vyvracíme fámy kolující v našich médiích. Naše aktivity zahrnují:
- Výukové programy pro žáky základních a středních škol.
- Víkendové semináře Vlčí a rysí hlídky, zaměřené na monitoring a ochranu šelem v terénu.
- Přednášky, výstavy a publikace, jako je kniha Velké šelmy: Pověry, obavy a fakta, kterou si můžete volně stáhnout na našem webu.
Rádi byste darovali jako firma? Chcete, aby ochranu velkých šelem podporoval váš zaměstnavatel? Máte jiný dotaz? Kontaktujte naši fundraiserku:
Petra Geržová
Péče o dárce a dárkyně