Rys ostrovid (Lynx lynx) je jednou ze dvou našich původních divoce žijících kočkovitých šelem. Plachý, samotářsky žijící rys je ze všech tří evropských velkých šelem nejmenší. Loví proto menší kopytníky, jako jsou srnci, méně pak kolouchy a laně, selata divokých prasat, hlodavce nebo lišky. Svou kořist překvapuje rychlým útokem ze zálohy. Ne nadarmo se rys nazývá ostrovidem - vyniká bystrým zrakem, ale také sluch má výtečný.
Navzdory vhodným podmínkám ve většině našich pohoří trvale osidluje pouze Beskydy a Javorníky, Šumavu a Pošumaví, Novohradské hory a Český les. Většímu rozšíření brání především ilegální lov, ale také stále častější střety na silnicích.
Podle zákona o ochraně přírody a krajiny je rys chráněným druhem a je klasifikován jako silně ohrožený. Není tedy dovoleno usmrcovat jedince ani zasahovat do jejich biotopů.
Víte, že...české slovo rys je příbuzné s německým Luchs či latinským lynx? Všechna tato slova pocházejí z indoevropského leuk - „světlý, bílý“ - zřejmě podle světlého zbarvení srsti rysa (srov. rusý, ryšavý).